Üht-teist kasulikku

Mõningaid näpunäiteid, mis on kogemuste läbi meie väikest tarkusesalve täiendanud:

Lihakonservide nime all poes müüdav ollus ei ole seljas kaasatarimist väärt. Selle asemel oleme me kaasavõtmiseks ise valmistanud liha ja seda purki pannud. Maitse- ja toiteomadused on lihakonservidega võrreldamatud (poe omade kahjuks).


Eestis laialt levinud Ferrino tooted on osutunud meie matkadel kahjuks enamasti nõrkadeks ja ebasobivateks. Esimese asjana lähevad reeglina katki tõmblukud. Kõigepealt purunevad lukkudel kelguniblakad, lukk jääb veel mõneks ajaks tööle. Ferrino magamiskottidel jääb riie aga lihtsalt lukkude vahele. Kilematerjalist vihmakeebid lähevad lihtsalt ribadeks, mõnevõrra on siiski paremad riidest vihmakeebid, kuid ka sinna alla ei mahu koos seljakotiga.


Campi varustusest on praktiliselt kõlbmatuteks osutunud jääpuurid Vertige, mis lihtsalt EI LÄHE jää sisse. Teiste puuridega me selliselt vaeva ei ole näinud. Nende puudusteks on:

  • lühike kõrv, vist ca 3 cm. Jõu õlg keeramiseks lühike, järelikult jõukulu suur
  • suhteliselt suur keerme samm. Kallimatega (väiksema keermesammuga) võrreldes nõuab samuti suuremat jõukulu sissekeeramiseks
  • seinapaksus ca 1,5 mm- mida paksem sein, seda rohkem vaja higistada puuri sisse saamiseks.

Veel lagunes meil 2008 Gruusia matkal üks helesinine Campi kiiver, mille sisu lihtsalt eraldus koorikust. Muidu üldiselt on Campi asjad ennast hästi näidanud


Hõbeteibi kasulikkust pole vist tegelikult mõtet meenutada, aga veelgi parem on musta värvi veekindel teip. Teatud juhtudel on aga kõige parem (samuti musta värvi) veekindel tekstiilteip, mis eelmistest on mitu korda kallim. Samuti võib matkale kaasa võtta supermarketites ja kangapoodides müüdavaid iseliimuvaid riidelappe. Nendega on hea väiksemaid auke jopedes, pükstes, telkides jne. parandada.


Telki (eriti vanemat) on enne matka mõistlik veekindlust suurendava möginaga töödelda. Telgi alla sobib suurepäraselt majatarvete poodides müüdav vannikile. Vannikile on reeglina tugevam, kui tavaline kile, samuti on teda mugavam kokku pakkida. Poest ostes tuleb jälgida, et tegemist oleks siiski ODAVAMA, kilest, mitte riidest vannikardinaga. Riidest vannikardin täidab ka oma funktsiooni, aga on raskem ja siiski laseb mõningal määral niiskust läbi.


Kui on kavas majandada bensiiniga, siis on mõistlik kodust kaasa võtta tavalisi õlle-, vee- või limpsipudelite korke, millel on seespool tähekese kujutis. Kohapealt õnnestub kindlasti osta juua, mille pudelitesse saab tankida põlevvedelikke, kuid kohapealsed korgid ei ole alati bensiinile vastupidavad. Eriti kehtib see pehme tihendiga korkide kohta, mille tihendi bensiin lahustab ära mõne päevaga ja tagajärjeks on lekkiv pudel. Korralike korkidega meil seda pobleemi pole veel olnud.


Matkamiseks sobivaid riideid (ja päikeseprille) võib otsida ka tööriiete poodidest. Neil ei ole peal küll nii edevaid kaubamärke, kuid leida võib täiesti vastuvõetavaid ja korralikke kattepükse, jopesid, soft-shelle jne. Kinnastest ei tasu rääkidagi, köietööks parimad kindad on tavalised nahast peopesade ja soonikkoest pealsega kindad. Veidi külmema kliima jaoks võiks neil olla mikrofliisist vooder, millega ei hakka ka märjana käed kohe külmetama. (See ei kehti muidugi -15 ja külmema puhul). Kas kindal on peal takjakinnis või mitte, on juba maitse küsimus. Osade inimeste puhul on õigustanud ka kummide õmblemine kinda külge, mis võimaldab kinda käest võtta ja jätta see rippuma varruka külge. Oleme kasutanud ka musta värvi vastupidavast tehismaterjalist tugevdatud peopesadega töökindaid.


Matkakeppide kaasavõtmine aitab vältida hilisemaid valusid põlvedes ja labajala liigestes. Otstarbekas on sinna otsa jätta väiksemad rõngad, sest ilma rõngata kaob kepp igasugustesse pragudesse ja muudesse tühimikesse, suured rõngad aga jäävad jälle igale poole kinni. Kaetud liustikul ja mujal kõrgemal lumes, kus võiks suurtest rõngastest kasu olla, on aga kepid reeglina kotti ära pandud ja kirka kätte võetud.


Oma menüü oleme alati kodus valmis mõelnud ja enne matka algust jaganud toidukordadesse, mis on pakendatud ühte kilekotti ning mida kannab üks inimene. Näiteks üks inimene kannab hommikusööki, teine lõunasööki ja kolmas õhtusööki. See tagab toitude kiire ülesleidmise ja ühtlustab kottide kergemaks muutumist.