Avaleht Eessõna Esimene päev

NB: kõike alljärgnevat ei maksa lugeda surmtõsiselt :-)

1. OOTUSED

29.05 Eva 7:45
Ja minu ootused seoses matkaga. Esiteks olen üks vähestest grupist, kes Altais esimest korda ja teiseks olen ka tulevase grupi nõrgemaid, nii jõu/vastupidavuse kui ka oskuste/kogemuste poolest. Mina ootan korraliku paarinädalast mägimatka, sellega kaasnevate raskustega, ilusate vaadetega ja muljetega aastateks.

29.05 Meelis Viirma kl 10.14
Eelmise aasta Sajaanide programm oli üsna meeldiv. Seega võiks sellesarnane mägimatk olla baas. Sportlik tipukülastus, ilusad loodusvaated ja alpinistlikud kogemused tunduvad minu meelest selle baasiga üsna hästi seostatavad. Kindlasti ei tahaks retke, kus enamik ajast möödub laagris tippuminekuks ilma oodates. Pigem võiks plaanida nii, et kui klapib, käime Beluhha otsas arvestades sealjuures kokku 2-3 päeva ilmavalikuks (puhkepäevi on nagunii vaja). Kui on ilmaga nii nagu eelmine kord, siis pigem toimetaks kurudel. Samuti oleks kena kui suudaksime enamalt jaolt vältida juba käidud radu - nii neid, mida sai käidud 2005 kui neid mida käime nüüd. Mööda metsa ka väga pikalt ei tahaks kõndida - Eestis on seda piisavalt. Niisugused idealistlikud nägemused siis.

29.05 Liidi 11:52
Loodan sellel matkal näha saada eelkõige uut piirkonda, olen sealkandis sündinud (Omsk, küüditamine) ja saan esimest korda haruldase võimaluse kasvõi sünnilinna perrooni suudelda. Matkata tahaks, kuru ületada tahaks, tipp ei ole eesmärk ja eelkõige kahtlen oma oskustes köietöö suhtes sellistel kõrgustel, samas tahaks aga ka edasi areneda.naage1 (75K) Võib-olla näeb siis ka piirkonda rohkem, kui ei pea iga hinna eest punnitama tippu, oodates ilusat ilma jms.

31.05 Toomas kl 8.13
Viivitasin viimase hetkeni oma soovide väljendamisega, sest tahtsin teada milline on grupi meelestatus. Minu ootused oleksid olnud 100% tipu vallutamine, mille nimel oleksin nõus kõikide vastikute tegevustega (sobiva ilma ootamine, kattuvad teekonnad, köite ja jääpuuridega mässamine, helbed menüüs ...jne). See aga ei vastaks ülejäänud grupi ootustele. Selle tipu võtmine mööda-minnes eeldab aga kõikide soodsate asjaolude kokkulangemist (väga hea alpinistlik, füüsiline ja vaimne ettevalmistus, ideaalsed ilmad tipu päevadel, vähe gruppe samal trassil, ideaalsed lume ja jääolud, välja pandud tugiköied....). Kõiki neid asjaolusid arvestades olen raske südamega otsustanud, et üritan mõnel järgmisel aastal Beluhhat võtta. Meie ridades on veel seltsimehi, kellel see pisike küngas võtmata on (Ennike, Toits, Andu).
Mis aga ei tähenda, et ma ei osaleks enam grupi treeningutest ja EML jalgsi- ja mägimatkatehnika võistlustest koos teiega.
Teile kõikide soodsate asjaolude kokkulangemist soovides

31.05 Meelis Vind kl 14:31
Mina olen Altais käinud varases nooruses ja sellest ajast on mul soov sinna veelkord sattuda. Nüüd küll juba suuremate soovidega, kui tookord oleks osanud unistada. Selleks olen ka Künnapi klubis väheke sõlmi õppinud, talveti Rannamõisa jääd katsunud, Elbrusel on käidud, tipp vormistamata, kuid sellest ei ole mul südames okast.. Ütlen otse välja - ma tahan seda mäge nii lähedalt ja nii kõrgelt nuusutada, kui kõik tingimused, mida ma siinkohal loetlema ei hakka, vähegi lubavad. Seega ootan mina sellelt matkalt siiski esiteks Beluhhat - alpinistlikku kogemuse täiendamist, võrratuid loodusvaateid, metsasrassimine on kõigile tüütu, selleks tulebki liustikul ööbida ja vajadusel ka head ilma oodata. Ka kuru ületamine lumetormiga on ohtlik ettevõtmine. Mägedes on tarvis õnne, tehnilisi oskusi, aga ka väga kindlat plaani ja tagavara plaani. Usaldades Einari matkajuhtimise kogemusi võin ma oletada, et ta ei taha uisapäisa tormata ja nii kaugele reisides tahaks võtta maksimaalse variandi. Küsiksin siiski ka avalikult Toomaselt, kas Sa tuled, kui tehakse otsus, et Beluhha on kindlalt plaanis. Kui ei, on meil väga oluline inimene grupist puudu.

2. MENÜÜ

20.06 Eva kl 8:11
Võite mulle mainida kui on, mida te kohe kindlasti süüa ei taha. Ma mõtlen siin midagi sellist olulist söögiosa, mille menüüs olemine tähendaks antud inimesele söögikorra vahelejäämist ja nälga. Kõikide pisikeste erisoovidega ju arvestada ei saa.
Helbematkaga Einarit ähvardades lubas ta matka üldse ära jätta, nii et sellise fakti ette panduna me helbematka seekord ei tee. Samas oleme enamuse ajast kõrgusel kus lõkkel süüa teha ei saa, mis eeldab kütuse tassimist. Seega Einar igal hommikul endale kruubiputru ka ei saa lubada ja peab ehk mõnel hommikul ka mõne helbe nosima. Hommikused kruubid muidugi garanteeriks Einari varase ärkamise.

20.06 Liidi kl 9:55
Helbed on tänuväärt toode just meiesugustele rändajatele ja mina sunnin enda omasid küll neid sööma. Isegi tavatingimustes, hommikul. Soovitan soojalt hirsihelbeid, annab pudrule sooja kollase tooni ja on Hiina rahvameditsiinis väga kuulus oma toiteväärtuse ja mitmekülgse kasulikkuse poolest. Matkatoidu söömisega ei ole enne probleeme olnud. Siiski, kiirlimapuder 4200 m peal eriti alla ei läinud ja maisitang on alati koju tagasi tulnud.


20.06 Einar kl 10:18
Mille poolest helbed on paremad kui samaväärsed helbeks lömastamata asjad? Keevad 15% kiiremini pehmeks, muud eelist neil ei ole minu arvates. Hirsihelbeid võiks proovida.
naage2 (74K) Just helvestest kipub saamagi kiirlima, seepärast nad mulle ei meeldi. Eriti riisihelvestest.
Maisimanna on minu meelest väga hea asi, maisitangust ma ei tea midagi ja suhtlen kahtlevalt. Eelmisel aastal oli tavaline kruup see, mis tekitas minus erutust. Karin praakis selle menüüst välja, mina tassisin eraldi seljakotis kaasa ja söödi suure isuga.

20.06 Eva kl 10:52
Kiiruses ongi küsimus ja sellega kaasnevas energiakulus.
Maisimanna koos kaneeliga eelmise aasta menüüs on senini väga, väga positiivselt meeles (oli seda kahjuks ainult üks kord). Eelmine aasta kommentaariks, et tatart kippus palju olema aga see oli just sel põhjusel, et Einar asendas ostmise käigus helbed millegi muuga (tuli välja, et peamiselt tatraga). Ja Pillel tuli rongis söökide jaotamisel lihtsalt sellega leppida.
Kruubid olid tõesti üllatavalt head! Ostsin ükspäev Selverist kruubiputru (ise ju ei viitsi midagi sellist teha) ja silme ette tulid Sajaanid, sõin suurima mõnuga. Koguse osas ei jäänud eelmine aasta praktiliselt midagi üle, toit sai juba rongis ilusasti portsjonitesse ära jaotatud (selleks et keeta 0,5 kg putru ei tassitud 1 kg pakki kaasas, seega kaasmatkajatele jaotamine peaks teoreetiliselt ära jääma).
Valmistoidust ei pidanud praktiliselt midagi ära viskama. Ära söödi kõik. Ka lisaks menüüs olevale lisamagus ehk ühine kaerakott sai kurudel ja rasketel hetkedel kergemaks. Nendest eelmise aasta ratsioonidest lähtukski. Sest teadaolevalt tulevad meil niigi rasked kotid.

20.06 Liidi kl 10:55
Just see kiirus ja gaasi kokkuhoid, üks kiirus on ju veel pakkuda - 100 % kiiremini kui keetmine: asetame helbed kuuma vette, segame ja hakkame sööma. Need pakikesed on meil ka ära proovitud, kõlbab maitse poolest küll. Olukord nõudis kiiret söömist ja ausalt öeldes olen neid pakke isegi väiksemale lapsele sisse söötnud. Maisitangu pean üle vaatama, kas see äkki maisimanna ei olnud.

20.06 Einar kl 11.12
naage3 (78K) Reeglina ei ole meil kiire, võib-olla mõnikord hommikuti. Muul ajal ma ei oska täheldada, et ajapuudus oleks, va. rongis.
Herned on ühekorra järgi jäänud. Samas on neid ka suure heameelega söödud. Üldiselt ei ole tavaliste herneste kaasavõtmine hea mõte. Siin võib küll hernehelbeid kaasa võtta, need on erandina söödavad.
Gaasi kokkuhoiu kohta: Kogu aja kohta üks gaasiballoon lisaks võtta ei anna eriti suurt lisakaalu.
Igasuguste asjade vette asetamisest võivad pikalt rääkida Toivo Laan ja teised koomaklubilased kes käisid 2001.a. Alpides. Nemad olid veel ekstreemsemad, nad ei pannud isegi kuuma, vaid külma vette, leotasid terve öö läbi. Tegu oli vist (maisi)mannaga. Peale seda ei ole nad kunagi enam nii teha tahtnud. Rakvere lihakonservid ei kõlba kah matkale kaasa võtmiseks, muidu söömisest rääkimata. (Frank Pott, või misiganes kaubamärk neil oli). Üldiselt - helbematk Tjungurist ei välju. IRW

20.06 Einar kl 14.13
Tallinn-Moskva 6 piletit 19.07. väljumisega kell 17.10 Tallinnast on olemas. Piletid on üldvagunis, ühe pileti hind on 628.- Ülejäänud raha, mis on võrreldes piletihinnaga kupeevagunis peaaegu 400 EEK, võib investeerida minupärast kasvõi ArcoVara aktsiatesse. Rongirestoranis selle investeerimine, nagu arvas Taavi, ei ole minu kogemuste kohaselt kõige parem viis raha kulutada, sest rongirestoranid on tänapäeval ühtlaselt viletsad nii Moskva rongis kui ka edaspidistes.

20.06 Meelis kl 17.13
Võtame jah kruupe kaasa, paneme Akemi järve (või kohe Tjunguri) likku ja kui tagasi tuleme siis sööme. Tagatud on kogu retke jooksul erutunud Einar.
Üldiselt ei ole kriteerium "ära söödi kõik" väga hea ja tervislik alusmaterjal koguste kalkuleerimisel. Ega 2005 ka väga palju üle ei jäänud, igal söögikorral ehk kausikene. Ja vastutulevate matkajate vastu külalislahke olla ei oldud ju ka väga ebaviisakas, minu mäletamist mööda ainult paaril inimesel õnnestus põgeneda kui tahtsime neile kommi anda. Samuti ei sobi söögiratsiooni koostamiseks argument "olen seda isegi lapsele sisse söötnud" Teatavasti söövad lapsed absoluutselt kõike kui moosi peale panna. Moos aga on kaasavõtmiseks liiga raske. Eelmisel korra Altais oli meil muidugi kaasas 2-3 lisakilogrammi suhkrut, nii et sai kohalikest marjadest moosi teha. Seda tuleks kindlasti ka seekord kaaluda, sest iial ei tea mille peale söögiisu võib ära minna.
Investeerimine restoranivagunis Eesti energiasektoris valitsevat ideekriisi arvestades on ilmselgelt hädavajalik. 400 EEK investeerimine Eesti tulevase energiaga varustatuse tagamiseks ei tohiks olla väga suur kulu, sest minu hinnangul on olnud meie riigi tuumafüüsikaalased arengud olnud peale meie rongisõidu lõppemist suhteliselt tagasihoidlikud. Peale selle, ei saa kirjutada kogu investeeringut energeetikasektori arendamise arvele. Osa sellest tuleb kindlasti arvestada isikliku lokaalse heaolu tõstmiseks kulununa. Vähemsõnakatel või tuumafüüsikas vähemasjatundjatel võib moodustada isikliku heaolu tõstmisele kulunud summa isegi enamuse investeeringu maksumusest. Kas sublimeeritud hapukurk saab seekord kaasa?

20.06 Einar kl 21:12
Tahad Sa seda erutumist ikka näha. Me ei pruugi teist korda Ak-Kemi järve äärde jõuda (praeguse marsruudi ideekavandi järgi), seega on võimalus need likku jätta Tjunguri.
See kriteerium ei ole jah väga hea alusmaterjal, sest võimalik on tunduvalt väiksema kaaluga edukalt läbi ajada. Kui eelmise aasta koguseid keskmiselt 85% peale kärpida, siis ei juhtu hullu midagi. Kommid süüakse parema isuga ära :-)
Need olid vist kuslapuu marjad, millest me väga maitsvat kisselli ja mannavahtu tegime. Mannavahu tegemisest on isegi fotosüüdistus olemas.
Niipalju, kui mina olen sublimeerimise teooriat lugenud, siis sublimeerimise peamine probleem on rasvaärastus. Niiskus saadakse edukalt kätte, aga rasv on see, mis sublimeerimisagregaatidele probleeme tekitab. Hapukurgi puhul rasvaprobleemid on minimaalsed, seega asugem hapukurke sublimeerima!

21.06 Liidi kl 7:32
Konstateerin täie teadvuse juures, et mina ei söö sublimeeritud kurki kruubipudruga. (Eva, palun mõjuta menüüd).Vaata ka: koagulant, assimilatsioon, rasvaimu, hernepuder ja sublimeeritud kurk, sublimeeritud kurk moosiga, hernepuder moosiga, Issand Jumal.

21.06 Eva kl 8:04
Seda infot mul vaja oligi. Kui teie kaks arvate, et eelmise aasta menüüd võib koguseliselt natuke vähendada, siis teen seda. Kuigi eelmise aasta pudru 70 gr inimesele ja makarone 100 gr inimesele on üldiselt kogus, mida kasutatakse. Lisaks sinna kõrvale midagi, mis teeb umbes hommiku- ja õhtusöögi koguseks 200 gr (pluss, miinus) ja lõunaks vähem. Aga võtame siis koguseid vähemaks.
Liidile: mõjutan, mõjutan vaadates vastukaja menüüle ja sealt välja koorunud suurepäraseid ideid, tuleb see üsna huvitav. Helbepudru kaalikatega - Einarile, sublimeeritud hapukurk kruupidega - Liidile. Oma võimu tuleb ju kuidagi ära kasutada ja kuritarvitada. Ja Meelis tahab sellele kõigele veel moosi peale määrida, et paremini alla läheks. Einar, kas piits on ikka grupivarustuse nimekirjas? Tundub, et seda läheb söömisel mõjutusvahendina vaja kui moos ka enam ei aita.

21.06 Meelis Viirma kl 8:23
Minu soovide osas on toimunud väike vääritimõistmine. Nagu tavaliselt tulevad ju kaasa absoluudilähedase piirituse tabletid, mida siis kirkas mäestikuvees lahustades parajaks joogiks tempida ja hapukurgiga tarvitada. Ja moosi ei ole vaja millelegi peale määrida, seda kõlbab ka niisama juua (ei tohi liiga paksu teha muidugi). Eelmise aasta koguse kärpimine 15% võrra on igati mõistlik. Sealjuures peaks natuke muidugi vaatama ka tulemuse energeetilist väärtust.

21.06 Einar kl 9.46
Hakkan kohta otsima kus saaks hapukurke ja piiritust sublimeerida. Võib-olla sublimeeriks ikkagi ka moosi ära?
Umbes iga 4. päeva koguseid võiks pisut suurendada tavalisest, siis on võimalus vahepeal kõht täis süüa, kui ka muidu kipub tühjaks jääma. Tühja kõhuga inimesed kipuvad kurjaks minema ja ei tunne ise naudingut matkast.

21.06 Meelis Viirma kl 10:03
Täpsustan: Piirituse energeetiline väärtus on ligilähedane sularasvale, aga maitseb oluliselt paremini. Iga 4 päeva tagant keskmisest tujuküllasemad inimesed on küll hea mõte ja tuleb Eval kindlasti arvesse võtta. Makaronid selles osas ei konkureeri, kaaluühiku kohta on energeetiline ja tujuküllasuse potentsiaal kõvasti madalam. Sealjuures tuleb selle potentsiaali realiseerimise tulemusel ülejäävast vabanemiseks veel rasketes keskkonnatingimustes kõvasti vaeva näha. Tundub et menüü hakkab enam-vähem kujunema.

21.06 Eva kl 10:07
Kui tulevikus päevalehtedest kusagil võib lugeda, plahvatusest ja korrusmaja kokkukukkumisest Tallinnas/Tapal, siis teame, et selle taga on/oli Einar, kes püüdis matkale hapukurke ja piiritust sublimeerida. Aga meie ei tea ju sellest midagi, kahju on ainult et peab uue grupijuhi otsima. Iga 4 päeva tagant keskmisest tujuküllasemad inimesed on küll hea mõte ja tuleb Eval kindlasti arvesse võtta. Ja muidu nii rõõmus matkagrupp on iga 4 päeva järel eufoorias! Kõlab hästi, püüan anda endast parimat.

21.06 Einar kl 14:14
Ma vaidleksin vastu. Piiritus ei maitse minule küll oluliselt paremini. 96' piiritus ei ole eriti hea maitsega, pikem tekitab ta maitsmisretseptorites ebameeldiva aistingu. Et kui lähtuda puhtalt energeetikast ja maitsest, siis tingimusel, et tuleb puhtalt, ilma lisanditeta süüa, mina eelistaksin sularasva. Kui aga lisandid juurde tulevad, siis tasub asja kaaluda.
Makaronid moosiga: huvitav tujuküllasus garanteeritud! Kas sibulat ja küüslauku söövad kõik? Seekord taimetoitlasi meil vist ei ole?

21.06 Liidi kl 15:14
Jah, sööme sibulat ja küüslauku meeleldi, kui seda ei sunnita konsumeerima näiteks veidral kujul, mida iganes see tänane uus termin vulkaniseeritud-sublimeeritud ei tähendanud. Hiina meditsiini järgi kange alkohol ei ole põhitoiduainete hulgas, sularasv aga täitsa arvestatav. Õlu on lihtsalt palju kaloreid andev jook, vein aga ravim.

21.06 Meelis Viirma kl 15:57
No kuulge, olgem ikka kultuursed - makarone, helbeid, kruupe, riisi jms me ju ilma eelneva ettevalmistuseta (külmas vees leotamine ei tule arvesse) ei söö!! Liha puhul tarvitame konserve, mis on poolfabrikaadid, toore liha puhul kohapealset termilist töötlust jne. Üks võimalik ettevalmistus kõnealuse hiina rahvameditsiinis põhitoiduainete hulka mittekuuluva toiduaine manustamiseks oli kirjeldatud hommikuses meilis. On veel igasuguseid muid võimalusi. Ise eelistan sooja, kange ja magusa tee ja piirituse segamist. Ja ega see iga 4 päeva tagant menüüsse kuulumine nüüd põhitoiduainena ka arvesse ei tule.

22.06 Einar kl 8:44
Mul tuli meelde eelmisest aastast suhkruvee tegemine äikese ja muude kordade puhul, kui (Karinil) oli hirmus. See nägi välja niimoodi, et kotist võeti tükksuhkur ja sinna suhkrutükile valati või tilgutati peale STROHi. Moodustus suhkruvesi, sest STROH oli 60', ja kui mõned eeterlikud õlid kõrvale jätta, siis ülejäägist enamus on kindlasti vesi. Maitses väga hää. Minu ettepanek on, et piiritust kaasa võtta meditsiinilisel otstarbel (ilmselt meditsiini mõiste laieneb matka lõpus) ja menüüs asendada see STROH'iga.

22.06 Meelis Viirma kl 9.10
naage4 (70K) .... eeee, kui võtta natuke rohkem, siis saab juba matka algul maailm avaram, mul on kurk juba praegu natuke valus. Eva, PERH kirjutab selleks otstarbeks ravumeid välja?

22.06 Eva kl 9:25
Loomulikult. Aga milliseid ravimeid meil vaja on, ambulatoorne kaart kannatab nii mõndagi diagnoosi ja retseptiravimeid olemasolevate kõrvale. Tundub, et tuleb üks igavesti huvitav matk. Igasugu sublimeeritud ja sublimeerimata söögid, kõikvõimalikud tabletid sinna kõrvale ja see kõik loputatakse veel piiritusega alla. Neid vaateid mida meie nägema hakkame, neid teised sel ajal seal piirkonnas viibivad grupid igatahes ei näe.

22.06 Einar 9:36
Kas eetrit ka sublimeerime? Üks minu lemmiklugusid pärineb Lähispolaar-Uraalist, Kosju onni päevikust. Üks suvine sissekanne kurdab, et piiritus hakkab grupil otsa saama: Järgi on jäänud ainult 3 liitrit piiritust 10 peale. Mõni sissekanne hiljem on lugu järgmisel grupil veel hullem: kurdavad, et neil on piiritust veelgi vähem, nimelt 2 liitrit, olgugi grupp ainult 3 liikmeline.

22.06 Eva kl 10:02
Neid vaateid mida meie nägema hakkame, neid teised sel ajal seal piirkonnas viibivad grupid igatahes ei näe.

22.06 Meelis Viirma kl 11:05
Digifotograafia areng võimaldab ju neid vaateid pildistada ja siis saab pildi pealt kohe näidata. Lihtne!

22.06 Eva kl 11:28
Kas me tahame seda? Ja saab näidata seda, kuidas me vaatame aga seda, mida me nägema hakkame ikka ei saa näidata! Selliseid mägesid ei ole vist teised näinud aga võiks need maalidena jäädvustada! Saaksime meiegi kuulsateks maalikunstnikeks. Harjutamise mõttes võiks vaadata neid:
Kas eetrit ka sublimeerime?- proovida ju võib. Anna teada, kus ja millal seda tegema hakkad, hoiaks nagu natuke kaugemale sellest piirkonnast.

27.06 Liidi kl 11:20
Paar sõna sublimatsiooni osas. Ega siin nalja ei tehta, võtsin sõnaraamatu välja ja leidsin, et sublimatsioon on laiem mõiste kui arvatav toiduainete osas kasutatav vägivald. Me ise allutame end sublimatsioonile - nimelt sublimeerume: tähendus
2) õilistumine, peenemaks muutumine
3)( psüühilise energia osas) ühelt tegevuselt teisele üle kanduma

27.06 Meelis Viirma kl 11:20
Ei ole mõtet uurida raamatuid, milles sisalduv tekitab meile probleeme.
Meie lähtume ikkagi sellest definitsioonist, et sublimatsioon on füüsikaline protsess, milles tahke materjal muutub gaasiliseks, muutumata vahepeal voi hiljem vedelikuks. Korge temperatuuri tottu lagunevad norkade sidemetega toiduaine molekulid laiali gaasiks. Protsessi kvaliteedi ja tulemuse tagavad temperatuur, aeg ning vaakumi tekitatud mehaaniline surve. Tulemus pakendadakse. Seega saavad meie kottide toiduainete osa olema ülikerge - õhk ei kaalu teatavasti midagi. Gaasilise toiduaine pakikese avamisel seotakse ümbritsevast keskkonnast erinevaid keemilisi aineid ja nii tekib meie lauale leib, liha jms.

27.06 Liidi kl 12:03
Sa pakud ehk Kristuse imetegude aluseks ka sublimatsiooni. Imetore ja väga praktiline.
Siiski juhin tähelepanu ka matkaja vaimse poole ettevalmistamisele ja vaadake, et olete valmis iseeneslikuks sublimatsiooniks.

27.06 Eva kl 12:03
Ega seda kõike ometi menüükoostajalt oodata, või kuidas? Ja matk oleks nagu muinasjutt, et paneme linakese maha ja siis lausume "lauake kata end" ja nii tekib meie lauale leib, liha jms. Kuidas see lause oligi, sublimatsioonimatk Tungjurist ei välju! Kuigi - 2) õilistumine, peenemaks muutumine - ei ole üldse paha perspektiiv.

27.06 Einar kl 12:15
Mina olen kunagi käinud näljamatkal. See tähendas seda, et ajal, mil veel piiri ei olnud, kõndisime jalgsi mööda järve äärt Saatsest Pihkvasse. Süüa meil kaasas ei olnud, va.u.100 g mett nelja inimese peale. Neli päeva kulus ja kotid olid meeldivalt kerged.
Kas me ei laiendaks seda Altai peale?
Eelised:
1) Kogu aeg, mis kulub toitumisele, jääb meile kasulikeks tegevusteks
2) Jäävad ära vingumised, et mina ei söö seda või teist (helbed, sublimeeritud hapukurgid jne)
3) Kott saab olema oluliselt kergem, seega saame liikumiskiiruses olulise võidu.
4) Päästame Eva menüü koostamisest
5) Hoiame hulga raha kokku, mis me muidu lihtsalt nahka paneksime.
6) Kehakaal langeb ülekaalulistel oluliselt.
Puudused:
1) kehakaal langeb normaalkaalulistel oluliselt

27.06 Meelis kl 12:43
Ja loomulikult on kõik eelnevalt ja ka edaspidi kirjutatav menüükoostajale tungivalt soovituslik. Milleks siis muidu see vaevanõudev keskustelu. Päris näljamatka ei teeks. Tuginedes skautide kogemusele tuleks võtta 3 päeva peale näo kohta purk "Nussat". Samas ühest nõelast krampide vastu peaks piisama. Grupi peale võiks muidugi veel paar tükki varuks olla. Lisaks muidugi juba läbiräägitud sublimeeritud kraam. Psühholoogilise ettevalmistusega me enam tegeleda ei jõua. Veel peaks olema võimalik eelpool kirjeldatud menüü jaoks alustada dieeti, mis tagab matka lõppedes normaalkaalu jõudmise.
Mis puutub imetegudesse, siis endiste imetegijate jaoks on ka meie kirjavahetuse viis iseenesest juba imetegu. Kunagiste alkeemikute tegevusi tuleb siiski vaadelda vaid nende ajas ja kultuurikontekstis ning mitte proovida üle kanda tänapäeva ja teise kultuuriruumi.

27.06 Eva kl 13:03
Menüü on nüüd valmis ja see oleks järgnev:
1 purk "Nussat" 3 päeva peale ja iga neljandal päeval saab lisaks ühe sublimeeritud hapukurgi lisaks (et tagada eufooria). Ja igaüks valvab ja vastutab oma "Nussade" eest ise, neid tuleb kaitsta nii näljaste kaasmatkajate kui ka enda eest. Menüükoostaja ei vastuta väljajagatud "Nussade" säilimise ega säilitamise eest.

27.06 Liidi kl 14:02
Olen tulemas.
P.S. Palun mind ümber nimetada veidi ülekaalulise matkaja asemel kergema erikaaluga matkajaks. Matka ajal eelistan siiski süüa saada, sest muidu tekib kirgastumine ja siis on teistel minuga raske kontakti saada.

27.06 Eva kl 14:06
Ära muretse Liidi, me saame olema kõik sama kirkad ja kontakt saab olema vahetu!
Ma paluks ka seda P.S.

27.06 Meelis kl 14:20
Ei ole nõus alljärgneval põhjusel:
Tihedus e. (N/m³) ruumalaühiku mass ?=m/V.
Erikaal (N/m³) e. ruumalaühiku kaal ehk ??Fg/V
Kaal e raskusjõud (Nm/s²) Fg=m*g ja seega siis ???g. Kehale mõjuva raskusjõu Fg mõju arvestamisel on üheks komponendiks ka ruumala suurus, mida erikaal iseloomustab.

Väiksem erikaal piisavalt suure ruumala puhul võib ikkagi tulemuseks anda palju ebasoodsama mõju kui ilmneb suure erikaalu, kuid väikese ruumala korral.

27.06 Liidi kl 14:35
Aitäh, ruumala ma ka ei jõua muutma hakata õieti enne reisi, kuid tihedust kindlasti.

9.07 Meelis kl 11:04
Arvestades asjaolu, et reis kulgeb jällegi läbi Omski ning huvi linna vastu on seegi kord suur, peaksime võibolla veel mõne varu päeva sisse programmeerima?
Ega Eva ei ole menüü osas ümber mõelnud?

9.07 Eva kl 11:04
Mõtleme veel, mis sel Nussa menüül siis viga on? Aga naljata, ma pusin siin menüü kallal ja südamest loodan ja plaanin selle ka nädala teise poole sees avalikustada, et jõuaks tugeva ja põhjendatud kriitika alusel seda vajadusel ümber teha.

9.07 Meelis kl 11:20
Ei ole nussamenüül midagi viga, ma ei ole endale veel head nõela hankinud ja mõtlesin, et telgi lumevaia tegemisega tuleks see siis ühildada.

3. PSÜHHOLOOGILINE JA FÜÜSILINE ETTEVALISTUS

9.07 Eva kl 11:25
naage5 (75K) Vau Meelis, sinu ja sinu telgivaianõelast hoian mina küll kaugele! Krampidega püüan ma küll siis ise hakkama saada ja hädist naisterahvast mitte mängida (mul oli see plaanis). Kujutan ette kuidas sa selle sealt seljakotist välja võtad!!! Igasugune kramp kaoks kohe ära! Nii naerma ajab praegu!

9.07 Einar kl 11:49
Nädalavahetusel leidsin Tapalt kaks telgile lumevaiaks sobivad asjandust. Tehtud on need kergest alumiiniumnurgikust, ca 40 cm pikad, üks ots sümboolselt teritatud ja teises otsas koht nööri jaoks. Kui Evat sellega ähvardada, siis kaob kramp kindlasti ära!

9.07 Meelis kl 12:32
Sümboolselt teritatud vaiad ei sobi selleks otstarbeks. Pikkus võiks ka ohutuse (lumi võib ju sügav olla) mõttes oma meetrike juures olla.

9.07 Eva kl 13:37
See nali jääb teil nägemata, Nussa matka ei tule. Võib-olla skautidele selline elu sobib aga kui juba kodus telgivaianõelu treima hakatakse, siis läheb asi kahtlaseks.

9.07 Meelis kl 13:45
Eh, krt, ma oleks täna läinud ja tavalist põranda alumiinium nurgikut ostnud. Selgub aga, et vaja on hoopis kõrgtugevast alumiiniumsulamist toru hankida ja see siis pooleks saagida. Mulle tundub, et tegemist on surnud ringiga: selleks et krampe ravida on vaja kõrgtugev alumiiniumtoru koduste vahenditega pooleks saada. See jälle põhjustab ilmselt tõsised krambid, mille ravimiseks pole vahendit. Nii et teeme vast ikka nii, et kasutame diletantlikku atribuutikat, siis saab nalja ka. Onju Eva?

9.07 Eva kl 14:01
On küll - nõelravi. Ah ja, kui sa selleks protseduuriks ravitsejate juurde sammud sead, sest kodus sul ju sobivat nõela ei olnud, siis võta Arne pass ka kaasa, sest matkagrupiliikmeid (või endisi) võib ravitsejate uksel kohta (siia sobib nii hästi magus vihje suuremale kindlustussummale, irw.) diletantlikku atribuutikat - võib-olla sa kirjeldad üksikasjalikumalt, et ma aru saaksin, mida see endast kujutab. Esimese hooga lugesin diletantliku akrobaatikat ja see kõlas veelgi kahtlasemalt.
PS Meelis, Arne lubas mulle oma kirkat laenata, kui te peaksite kusagil kohtuma. Eeldan, et seda teete, sest sinu käes on vist tema pass. Siis võib-olla annab ta kirka sulle üle ja siis ma oleksin südamest tänulik kui sa selle 19.ndal kaasa võtad.

9.07 Liidi kl 14:19
Traditsioonilises Hiina meditsiinis kasutatakse nõelu ravimiseks, mitte inimeste torkimiseks. Teie siin olete kaaslast valmis torkima isegi mingist õudsest kõvasulamist telgivaiaga, Eva ma olen Su kõrval ja katsun pareerida torkeid. Samas on Hiina meditsiinis kasutusel nn. moksateraapia - selline põlev junn, millega kuumutatakse teatud punkte. Teen ettepaneku ravida krampe siis hõõguva tukiga, mida õhtuti saab hõlpsasti lõkkest võtta.

9.07 Meelis kl 14:18
Lõkke kaasavedamine kurule on väga tülikas. Kuigi, seda ilmselt on praktiseeritud, sest Kodari 3 sandarmi kuru all oli täiesti töötav raudahi. Seega, Einar, lisa grupivarustuse nimekirja vahend lõkke transportimiseks. Soovitavalt võiks kergematel distantsidel sobida kasutamiseks ka termosena.

9.07 Einar kl 14:31
Meil pole midagi selle vastu, et korraga kahte patsienti ravida. Kuna meil ei ole sageli lõket, siis saab kuumutada junne ka priimusel. Ettepanek on seda teha mitte toidunõudes.
Mina olen telekas näinud, et ka neid nõelu kuumutatakse, õigemini ihu sisse torgatud nõela otsas hõõgub mingi ravimtaimetuust. Neidsamu telgivardaid kuumutada ja siis ihu sisse torgata on pisut ebameeldiv, siis peavad olema korralikud kindad käes, et käed kõrvetada ei saa. Teine ja parem võimalus on juba ihu sisse torgatud varrast priimusega kuumaks ajada. Efekt peaks olema vapustav, juba keskajal saadi niimoodi nõidadelt hämmastavaid tunnistusi kätte.
Me saame ravida igasuguseid haigusi ülalpooltoodud võtteid kasutades. Peale (lahtise) jalaluumurru paranevad ülejäänud haigused kiiresti. Jalaluumurru ravimiseks peame ikkagi kipsi kaasa võtma. Meelise ettepanek söepann kaasa võtta on ka väga hea. Mul maal ema juures on üks malmist grilli moodi asjandus.

9.07 Eva kl 14:45
Einar ehk saab sinu indu tagasi tõmmata sellega, et grupi naisliikmeid tuleb säilitada kaubandusliku välimusega mahamüümise eesmärgil, kui neid matka lõppemisel enam vaja ei lähe. Aga Liidi sulle suurimad tänud abi ja kaitsmise eest.

9.07 Liidi kl 15.40
Tervist,
Ma nüüd ei tea, kas ma sellele matkale ikka vastu pean, kuid olen siiski muretsenud tänase päeva jooksul mitmeid toredaid antibiootikume ja kui sellise räige ravi tulemusena tekib kokutamine või kusepidamatus, võtan aga tablette peale.

9.07 Meelis kl 15:47
Seoses malmpanniga, kui mu mälu mind ei peta, siis seekord tuleb jälle hantlid kaasa võtta. Ole hea vaata veel korra üle.

9.07 Einar kl 15:56
Taavi näol on tõesti tegu niimoodi. Paraku on see juhtumas siis, kui me oleme tagasiteel, seega ei pea meie ega kahjuks ka tema neid kaasas tassima mägedes.

9.07 Meelis kl 16.06
Sellevõrra saab siis ju raskemad hantlid osta!! Kaaluvõit, mida rauda ümber arvestada on kasvõi juba tordimaterjalide arvel, mida peaks saama kohapealt. Aga sellega me loomulikult ei piirdu! Seega siis palun teema käsitlemisel Forward ja Reply kasutamisel edaspidi tähelepanelik olla.

10.07 Einar kl 12:39
Tänapäeva ärimaailmas on olemas sellised tehinguliigid nagu aktsiaoptsioonid ja on veel muidki kavalaid teid kuidas mittevajalikku maha müüa. Ma arvan, et parim idee on teid kohe algul maha müüa, kuid müügitingimustesse tuleb panna, et kaup antakse ostjale üle alles paar-kolm nädalat hiljem.
*Aga Liidi sulle suurimad tänud abi ja kaitsmise eest. Ükski heategu ei jää karistamata.

10.07 Eva kl 13:06
Tore, eeldan, et siis matkataktikale naised ees üle lumesildade on seega lõpp. Kuidas sa siis seletad tehingu teisele poolele, et kaupa enam ei olegi. Jaa, te peate siis meid ikka väga hoidma (loe: säilitama).

10.07 Liidi kl 13:34
Shovinistitsheskoe otnoshenie k zhentshine prosim otmenitj.

10.07 Meelis kl 13:34
zajavlenie predstavljali k sootvetsvujushim organam, otvet bõl otritsatelnõi

10.07 Eva kl 13:34
Ma tahaks ka aru saada!

10.07 Einar kl 14:56
Leidsin : samodeljnoe sublimirovannoe mjaso: http://skitalets.ru/equipment/food/sub_meat/index.htm
Proovisin eelmisel sügisel elektriahjus hakkliha kuivatada. Tulemus oli positiivne, ehkki aega läks päris palju. Kahjuks ei saanud säilivust proovida, kuna ta söödi kodus ära. Nädalaga toatemperatuuril pahaks ei läinud.

11.07 Meelis kl 11:52
Eva, pass on edukalt kirka vastu vahetatud. Kui meeles on võtan selle ka matkale kaasa.
Olen nüüd ka matkakeppide omanik! Vastukaaluks jällegi laenasin eelmisel nädalal telgi välja, lubati esmaspäev tagasi tuua, kuu ja aasta unustasin paraku täpsustamata ..... phone you are calling is switched off.
Seljakoti viisin parandusse, arvati ehk jõuavad midagi teha. Kui muud mitte, siis lubasid katkise põhja lahti harutada ja sobiva riidetüki kaasa anda. Einar, kas see korduvalt dekoreeritud delfiinidega kile on endiselt selles seisus, et kõlbab telkiimbuva veevoolu vähendamiseks lörtsise lume peale laotada? Telgi põhi teatavasti vett ei pea Või peaksime hakkama mõtlema suurema ja vähemdekoreeritu peale? Remondikomplekti võta rauasaag ja viil kaasa, ma vist ei jõua seda 3 m kuldset vinklit, millest plaanisin lumevaiu teha kodus tükkideks saagida.

11.07 Einar 12:28
Kile on Ok. Rongis meil küll selleks aega ei ole, kiire! Võib-olla bussisõidu ajal jõuab...

12.07 Eva kl 14:47
Mulle tundub, et toitu on vähe. Eelmine aasta inimese kohta 0,7 kg päevas. Meil on hetkel 0,53 kg päevas. Umbes 0,595 peaks olema kui 85% võtta eelmise aastaga võrreldes. See teeb 65 gr, nii palju võiks inimese kohta päeva juurde panna. Paneks näiteks õhtutesse ühe konservi juurde ja pudrukoguse suuremaks arvestaks nii 400 grammise ja sutikese suurema kogusega.

12.07 Einar kl 15:07
a. ekstremalno ljohkie - meneeje 580 g / sutki na tsheloveka;
b. ljohkie - ot 580 do 660
c. oblehgtðennõje - ot 660 do 740 g;
d. normalnõje - ot 740 do 820
e. tjazholõje - bolejee 820 g;
Ise ei tea asjast midagi, ütlen ausalt. Ehk aitab orienteeruda.
Ja viide:> http://skitalets.ru/food/articles/lebedev/index.htm
Skitaletsi koduleht on üleüldse üks kõige asjalikumaid, mida ma olen (vene) matkalehtedest kohanud :-) Soovitan kõigile soojalt, ise loen pidevalt nende foorumeid. Mul tekkis isu proovida liha kuivatamist. Kas võtame matkale kaasa ja riskime sellega?

12.07 Meelis kl 17:59
a. ekstremalno ljohkie - meneeje 580 g / sutki na tsheloveka;
b. ljohkie - ot 580 do 660
c. oblehgtðennõje - ot 660 do 740 g;
d. normalnõje - ot 740 do 820
e. tjazholõje - bolejee 820 g;
F. ochen tjazolõe - boleeje 1000 g per sutki - kontrollitud

13.07 Eva kl 12:21
tundub, et tuleb F variant. Tuleb F-matk b-toiduga. Huvitav, mis siis kokku tuleb? F+b= ....
naage6 (70K) PS Meelis, kas sinu peale võib jätta nende vägijookide, tablettide ostmise? Lisaks sinna ka spordibatoonid (kui olen veel kriitilise pilguga seda marsruuti vaadanud ja menüüd, siis ütlen koguse, ehk mitmesse toidukorda paneme). Teega ehk saame ise hakkama.

13.07 Meelis kl 12:25
..........ee, ma sain aru et raskusgategooria ongi määratud inimese kohta kaasavõetava toiduga ja mingit algebrat ei tule. Aga OK, selle algebraülesande lahendame Taavi abiga rongis. Esimeses lähenduses: Platichthys F=flesus trachurus ja b=beer.
Kui annad teada spordibatoonide arvu, siis lähen kogu seda nodi ostma.

13.07 Liidi kl 12:33
Lugupeetud Einsteinid ja Pythagorased,
Liidil ja Meelisel on olemas 2 purki spordijooki (Maxima vist?), jätkub 1 purk= 9 l vedelikku, siis sellest peaks küllalt olema, kuid vitamiinie ja batoone pole. Palun Meelis osta meile ka, Rapla Maximas on head Jaapani rohelist teed, kas haaran paar pakki?

13.07 Liidi kl 12:57
Vabandust, ma arvasin et need võõramaa sõnad on matemaatikaga seotud, aga nüüd tean, et see on tegelikult Platichthys flesus trachurus - Duncker ja tähendab lesta, te igavesed.
P.S. Pidagem siiski meeles, et me läheme PUHKUSELE.

13.07 Einar kl 13:23
F... tuletab mulle meelde ühte ingliskeelset väga sageli kasutatavat sõna. Aga üldine kogus on siis järgmine:
1 kuru N/K, ehk ei ole õige kuru (Kuzujak)
1 kuru 1A, sealt käiakse hobusega rahulikult üle (Kara-Tjurek)
1 kuru 1B (Mensu)
1 kuru 2B (Delone)
1 jäämurrust mööda laskumine kaljudel 2B (Biitšanka)
1+1 kuru + tipp (Beluha)
Kilometraaž umbes 150 km.

13.07 Meelis kl 13:57 Põhimõtteliselt nõus niisuguse kodeerimisega, aga kuna avaldises oli 2 muutujat, siis palun esitada ka b väärtus. PS! olen ka viisakas ja siinkohal ei paku.

13.07 Einar kl 14:29
Ma võtan voli ja ei ole nii viisakas. Pakuks b väärtuseks samuti ingliskeelset väljendit ja see peaks tähendama isase veislase väljaheidet.

13.07 Meelis kl 14:40
Kardan, et niisuguse alglähenduse puhul osutub võrrand F+b=X mittelahenduvaks. Peamiseks põhjuseks arvan olevat muutujatele omistatud väärtuste mitteharmoonilisuse. Seega enne lahendama asumist oleks mõistlik leida muutuja F väärtusega suuremas harmoonias olev b väärtus pidades silmas seose olulisust vähemalt 0.5 (ei/jah). Taavi, peaksid praegu ikka arvestama esialgsel pakutud omistamisega.

17.07 Eva kl 12:44
Nagu teada tuleb meil matkal sünnipäev. Eeldatavasti ostame ka tordimaterjali?

17.07 Meelis kl 14:49
Nagu mõni aeg tagasi sai kirjutatud, siis pole sellel mõtet ja selle asemel võtame raskemad hantlid. 11.08 oleme juba Tjunguris.

17.07 Eva kl 15:06
Palun vabandust, ma ajasin ise kuupäevad segamini. Õige, tal ju 11.08 sünnipäev, mul oli mälus, et mõni päev varem kui me veel mägedes oleme.

18.07 Meelis kl 13:21
Pentang olemas. Kaal - mõõdukas.

18.07 Eva kl 13:23
Kas ma olen mingitest kirjadest ilma jäänud? Pentang? Saan aru, et tegemist on kingiga? Ja millal see üle antakse ja kas tassitakse kogu aeg kaasas?

18.07 Meelis kl 13:50 Oled õigesti aru saanud. Hantlitest loobumiseks oli 2 põhjendust:
1) Püüame ennast mitte korrata (vähemalt mitte väga tihti)
2) Arvestades eelnevalt korduvalt viidatud asjaolu, et tordimaterjali pole vaja kaasas vedada ja ka kingituse kaasasvedamine ei ole hädavajalik, on mõistlik suurendada kingituse kaalu. Paraku, suuremate hantlite valik on piiratud. Suuremad hantlid olid kõik kaalu suurendamise võimalustega s.t lisaketastega, mis kokku tegi ebameeldiva koguse rauda. Isegi lihtsalt niisama Tjunguri tassimiseks. Osasid kettaid kingitusest ära visata on ka pisut näotu. Üleandmine võiks toimuda põhjendatult, seega 11.08. Aga põhimõtteliselt võib üle anda ka juba 27. juulil Ak-Kemi järve ääres, kaugemale ma seda tassida ei viitsi.

    Avaleht Eessõna Esimene päev