Eelmine päev | Avaleht | Järgmine päev |
Hommikul ärkasime üles suhteliselt hilja,
meie kõrvale öösel tekkinud
koolinoored olid selleks ajaks juba oma laagri
peaaegu kokku pakkinud. Selleks ajaks, kui meie
sööma hakkasime, olid nemad vapralt juba
teele asunud. Pakkisme asjad, jätsime oma
dokumendid "Võssotniku" omade kätte ja
pakid pakihoidu ja asusimegi teele. Rada hakkab kohe tõusma kõrgele jõekaldale ja ligikaudu paari kilomeetri ulatuses ei ole joogivesi kättesaadav. Ka selles osas, mis me autoga sõitsime, on jõgi teest väga kaugel ja teekond üle lageda päikese käes võib osutuda ilma joogiveeta vägagi kurnavaks, eriti matka algul, kui organism ei ole veel koormustega harjunud.
Vasakult sisse tuleva jõe ääres on
väga populaarne peatuspaik, tegime meiegi seal
lõunapeatuse. Populaarse asukoha tõttu
on seal lähiümbruses kogu kuiv
lõkkematerjal ära põletatud.
Edaspidi hakkab rada jällegi jõele
lähenema ja joogiveega enam probleeme ei ole.
Ligikaudu 2,5 km pärast pöörasime
põhirajalt vasakule, Kuilju orgu viivale
rajale. Taavi oli meist veidi ette läinud ja ei
märganud pööramise kohta. Et meil oli
aga sellest juttu olnud, et peab ära
pöörama, siis märkas ta mõne
aja pärast eksitust ja jõudis meile peagi
järele. Kuilju on üsna tüüpiline
ripporg, õnneks mitte väga pika
tõusuga - meil kulus tasasemasse osasse
jõudmiseks kaks käiguvahet. Esimestel
päevadel olid meil käiguvahed raskete
kottide ja matka alguse tõttu üsna
lühikesed, ligikaudu paarikümne minuti
pikkused. Tasase osa algul ei ole vesi lähedal,
tuleb minna ligikaudu nelisada meetrit esimesel
kingul olevatest puudest (sinna on mõned
lindikesed seotud) edasi. All Kutšerla orus on
Kuilju suudmes nn. Sküütide sein, koht, kus
on iidsed kaljujoonised. Kui esialgu Liidi keeldus meiega koos otse alla laskumisest, siis tagasiteel suutsime teda veenda, et tegu ei ole üldsegi väga järsu nõlvaga ja ta tuli koos meiega otse üles. Laagripaik oli meil suurepärane ja et oli ilus ilm, siis Taavi otsustas ööbida seekord vabas looduses. Vaated olid kenad, ümberringi paistsid esimesed lumised tipud. |
![]() |
Hommik võttis meid vastu pingil istuva Einariga, kes hoolsalt oma kuulsusrikkaid matkapükse paikas. Nimelt meenus talle, et aluspesu valmistatakse vähem vastupidavast materjalist kui dresse. Tutvust käis sobitamas seltskond, kellest osa pärines Venemaalt, osa Saksamaalt ja kes sai meie poolt koondnimetuse "Ida-Saksa turistid". Kotte kaalu peale lohistades ja seejärel selga võttes veel korra juttu hobustest, kuid seda ainult kandevõime kontekstis. Hoolimata väga tõsisest toidukoguse vähendamisest ulatus mõne mehe koti kaal üle 50 kg. Naised pidid leppima 32-35 kg kaaluva kotiga. Nagu ikka võtsid hommikused tegevused kavandatust rohkem aega ning kõigi oluliste tegemiste lõppedes paistis päike juba päris soojalt. Kotikaalumise juures sattus meile peale kliendiotsingul altailane, kes pakkus Elani kõrgendikuni sõitmiseks bussi. Meenutades 2 aasta tagust rännakut, kus meid ülimalt janustena alpiaasalt möödasõitva bussi peale korjati, otsustasime pakkumise vastu võtta tasemel 150 rbl inimese eest. Otsust mõjutas ka asjaolu, et tegemist oli varupäevaga, mil matkamist polnud ette nähtud. Teele sundis meid asjaolu, et vajalik piiritsooni paber lubati Võssotnikus meie tagasituleku ajaks kenasti korda ajada.
Lõuna tegime sama ojakese ääres, kus kaks aastat tagasi. Seal ilmnes ka meie otsuse õigus hobuseid mitte võtta (meeldetuletuseks: ratsamatkal on raskuseks hobune). Lõunasööki tehes nautisime olukorda, kus ratsamatka seltskonna retk takerdus kui üks hobune keeldus läbi vee minemast. Alles kohaliku hobusemehe tunnetamine oma sadulas sundis hobuse vette. Enne kaljujooniste lagendikku pööras tee üles mäkke, kuid oma ilmselgelt liiga kerge seljakotiga ees tormav Taavi ei jõudnud suure kiiruse tõttu seda tähele panna. Ronisime üles kohani, kust avanes alla orgu avar vaade ning asusime vaatlusi tegema. All rajal ei olnud kahjuks kedagi näha. Vaba aega kasutas kes kuidas. Kes tegi pilti lilledest, kes lilli pildistavast kaaslasest. Einar uuris murelikult oma põlve ja hädaldas, et on tekkinud mingi punaste täppidega lööve, mis koledasti kipitab. Grupi üksmeelne diagnoos oli, et tegemist allergiaga, mille on põhjustanud hommikune pükstenõelumine. Murelikkus Einari näol asendus natuke teistmoodi emotsioone väljendava ilmega. Mõne aja pärast hakkas põõsaste vahelt kostma sügavat hingamist, mille sarnast olime korduvalt kuulnud ülesmäge ronivate hobuste möödumisel. Siiski oli muusikalise kuulmisega inimesed võimelised eristama teatavat taktierinevust ning paegi ilmus nähtavale väga märja särgiga Taavi. Hetkeks peatunud ja alla orgu vaadanud asus ta uuesti allapoole minema. Mõne aja pärast oli kuulda uuesti sügavat hingamist, kuid seekord ei erinenud see millegi poolest häälest, mida toob kuuldavale ülesmäge liikuv koormaga hobune. Jällegi ilmus põõsastest nähtavale Taavi, kuid seekord juba seljakotiga. Kui Taavi koti maha pani ja suure hooga sellele peale istus, tegi Meelis Vind ametliku pöördumise kogu grupi poole. Oma siiras sõnavõtus pani ta kõigile südamele, et tema seesugune mahajätmine võib lõppeda tema surmaga. Seepeale olid kõik kohe nõus inimelu päästmiseks loovutama kilo või paar oma seljakotist. Oli ju möödunud olukorra põhjuseks liiga kerge seljakott.
Peale õhtusööki mõõtsime lähimast telgist 10 sammu ja tõmbasime joone. Sellest lähemal keelasime Taavil magama heita, võtsime tema magamiskoti ja kobisime telki Kuulsime Taavit väljas veel natuke aega ringi kõndivat ja sobivat kohta otsivat. Siis jäi kõik vaikseks. Mõneks ajaks. Õhtuse kuuldemängu esimeseks teemaks oli plastpudelite kuju ja suurus ning sellest tulenev omavaheline kompatiiblus karjasepasuna konstrueerimisel. Statsionaarse muusikariista puhul tuli arutlusele ka Ak-Kemi päästjate eluasemete kasutuselevõtt. Kõrvaltelgis samal ajal magamist proovinud professionaali sõnul tulenes just nimelt sellest muusikainstrumentide erinevaid omadusi lahkavast teemast tema esimene õudusunenägu, mis paraku ei jäänud sellel matkal viimaseks. Kuuldemängu teises osas käsitlesime Einariga toitumise iseärastusi matkaoludes enne toiduainekeemia avastamist. Oli ju siis matkaja ainsaks mikroelementide allikaks väikeses karbikeses kaasvõetud erinevad metallitükid, mille küljest siis toidu sisse liivapaberi abil vajalik kogus lihviti. Rauda ja alumiiniumi sai muidugi ka matkavarustuse küljest. Ligikaudu sellel ajal hakkas metsa alt lainetusena kostma urinat. Kuuldemängu kolmas osas otsisime ökonoomset liikumisstiili, mis võimaldaks seljakotiga ilma jalgu liigselt koormamata kiirelt edasi liikuda. Eelkõige keskendusime ülesmäge liikumisele. Alguses tundus mulle küll osa Einari poolt pakutust igapäevaselt toimivate füüsikaseadustega vastuolus olevat, kuid argument, et mägimatk ei ole igapäevane olukord, eemaldas kõik kahtlused. Seejärel läbiviidud multikriteeriumi analüüs selgitas välja, et kõige lagedal alal liikudes on kõige pikemalt võimalik jalgu puhata liikudes kükist üleshüpetega, sest enamuse ajas on jalad siis ju õhus. Rododonderi- ja pajuvõsas ülesmäge liikudes on aga otstarbekas kasutada kõmpe, mis võimaldavad põõsastest suurte sammudega üle astuda. Öösel kui kõik juba magasid, hiilis meie telki Taavi ja võttis oma magamiskoti tagasi. |
Eelmine päev | Avaleht | Järgmine päev |