2022 suusamatk

Viimane uuendus 07.04.2021

NB! Tegu ei ole reisibüroo poolt organiseeritava pakettreisiga, vaid omaalgatusliku suusamatkaga. Kõik riskid on osalejate omal vastutusel!

Kuna 2020.aastal planeeritud matk sai aasta võrra edasi lükatud, aga Norrasse legaalselt sisenemine ei olnud 2021. aastal koroonakarantiini tõttu võimalik, siis käiku läks 2021. aastal hoopis plaan B, ehk Polaar-Rootsi.

Allolev Norra plaan on edasi lükatud koroonajärgsesse aega, toimumisaeg on …

Edasipidine osa käsitleb esialgset matkaplaani, mis sai kavandatud märtsiks 2020.

NB. Kui siin lehel on viiteid norrakeelsetele lehtedele, siis üldiselt suudab google neid üsna edukalt inglise keelde tõlkida 🙂

Kas teil on olnud nii, et väljast tulija ütleb, et “Tulge välja, õues on lahedad virmalised!” ja selle peale ütlete, et ei viitsi, sest alles eile ja üleeile sai alles vaadatud. Tulija aga ei jäta järele vaid ütleb, et tulge ikka, sest täna on palju vingemad, kui varasemad – ja nii igal õhtul.

Et seda ja paljut muudki toredat saaks kogeda, siis on plaan üle hulga aja teha üks  suusamatk ja esialgne idee on teha see Helgelandi kandis. Helgeland on Põhja-Norra lõunapoolseim piirkond ja paikneb vahetult siinpool polaarjoont. Esialgse mulje järgi on piirkond üsna vahelduva reljeefiga, st, matk ei kulgeks mööda platood.
Väike video Helgelandi aastaaegade vaheldumisest: https://vimeo.com/channels/norwayhd/188268216

Matka aeg on märtsi lõpus (19.03.-30.03)

Kohalesõit on autodega. Stockholmist võtab Google järgi kohalesõit ca 11+ tundi, seega arvestades reaalseid talviseid sõiduolusid jõuaks kohale teisel päeval. Päeva pikkus on sel ajal kohapeal umbes sama nagu meil, olles oluliselt pikem kui Eestis praegu.

Kohapeal ööbiksime võimaluse korral (DNT ja teistes) mägimajakestes

Matkapiirkond
Sama piirkond, kaardil on punase ja roosaga tähistatud laviiniohtlikud piirkonnad
Veebikaamera pilt Rootsi-Norra piiri lähedalt E12 maanteelt. Tõenäoliselt läbime meiegi seda kohta.
Veel matkapiirkonna (Helgelandi) veebikaameraid saab näha siit: http://www.helgeland.no/ipub/pages/webkamera.php
Seal on isegi Rabothytta kaamera olemas, aga kahjuks on see permanentselt lund täis tuisanud.
Nagu näha, siis piirkonnas on lumi täiesti olemas – erinevalt Eestist.

Mäe- ja murdmaasuusatamise väga head oskused ei ole eelduseks, küll aga peaks olema varasem kogemus mägedega ja lumel ööbimisega. Elementaarsed kasside ja kirka kasutamise kogemused võiks samuti olemas olla.

Seega- andke märku, kes soovib veel suusamatka kavandamise idee kujundamisel kaasa lüüa ja asjadega kursis olla. Ühtlasi saab alustada ka varustuse (eelkõige matkasuusad jne) hankimisega – Eesti matkapoodides ei ole sel teemal letiseis väga palju parem nõukaaegsest 🙁

Eelarvest (inimese kohta):

  • Laevapiletid aknaga kajutis (ilma söögita), maksavad koos auto üleveoga ca 70-80€.
  • Autokütus ca 100+€
  • Ööbimine tee peal ca 100+€
  • Kindlustus (Austria Alpiklubi, kestab terve aasta) ca 60€ (ei ole kohustuslik, aga igaüks võiks sellele mõelda)
  • Ööbimine kohapeal DNT ja teistes majakestes 150 +€
  • Söök…
  • Muud lõbustused…
  • Kogu eelarve võiks 600€ piiresse jääda.

Et sõiduks läheb ühele otsale 2 päeva (ca 1100 km) + laevasõit ja kohapeal võiks olla vähemalt nädalakese, siis Eestist ära oleksime ühe täisnädala ja mõned päevad veel. Sõiduks on välja pakkuda 7-kohaline auto (Chrysler Grand Voyager), kuhu mugavalt koos vajalike matkaasjadega mahub umbes 5 inimest. Suusad saab panna katuseboksi, mis on samuti olemas. Seega on vajalik veel teine auto, sõltuvalt grupi liikmete arvust. Ööbimiskohta tee peal peab pisut uurima, põhimõtteliselt on enamus sõitu Rootsis, kus sadamast hakkame suhteliselt otse põhja sõitma. Praegu on ööbimiskohaks arvestatud Storumaniga Rootsis.

Ärasõit oleks neljapäeval 19.03 Baltic Queeniga Tallinnast ja tagasi sõidaksime Stockholmist pühapäeval 29.03 Victoria I-ga. Tallinna jõuab laev kell 10.15, mis tähendab, et loodetavasti saab neljapäeva ja esmaspäeva tööpäevadena teha ja ei pea puhkuse kallale minema. Kui reedene päev ka kuidagi kokku leppida, siis on võimalik ainult 5 puhkusepäevaga hakkama saada 🙂

Esimese päeva automarsruut,

Teise päeva automarsruut.

Tagasi autode juurde tuleme laupäeval 28.03 hommikul ja alustaksime sõitu tagasi lõunasse ning pühapäeva õhtul jõuaksime laeva peale

Matkapiirkonnast üldiselt

Oksskolteni tõus

Veel Okstindani piirkonnast

Lumepuudust ei tohiks märtsi lõus olla, lund paistab olema ka mai teisel poolel:

Info: Einar, 56607451